راه پیشرفتت بسته شده؟ مسیر دیگری پیدا کن

هیجان مسیریابی بازی زندگی در دنیای مجازی

شاید امروزه محدویت‌های سر راه پیشرفتت زیاد باشند. اما این را بدان که در همین حال، تعداد خطوط دیگری را که می‌توانی پیش گرفته و دوباره به پیشرفتت شتاب ببخشی هم افزایش پیدا کرده‌اند. شاید اینکه مدتی‌ست دری به رویت بسته شده بدین معنی باشد که دیگر باید دست از کوبیدن بر آن در برداشته و نگاهی متفاوت به زندگی‌ات بیندازی تا دری تازه را که به رویت گشوده شده ببینی!

آیا هیچ حواست به این نکته بوده که بتوانی از همان نقطه‌ای از بازی زندگی که هم‌اکنون در آن قرار داری و خود را با مسیری مسدود رو در رو می‌بینی مسیرهای متعدد دیگری را کشف کرده و برای پیشروی پی بگیری؟ اتفاقاً اگر زندگی همچنان به همان روال تکراری پیشین بود شاید دنیا نمی‌توانست چیزهایی را به تو بدهد که براستی در خور توست.

امروزه افراد زیادی هستند که همان توانایی‌های کاری، علایق، و استعدادهای تو را دارند (اگر نگویم کمترش را دارند) و از همان خانه، یا نقطه‌ای دیگر به دور از جماعت و رفت و آمدهای فیزیکی به حرفه‌ی خود یا به پیگیری علایق خود مشغولند و در این مسیر بسیار نیز خوشنود و موفق‌ند.

پس دست به‌کار شو و راهی پیدا کن تا فکرت را به پویش و هیجان در بیاوری و به ذهنت وسعت ببخشی! در زمینه یا زمینه‌هایی که مورد علاقه‌ی ویژه‌ی تو هستند معلومات بیشتری کسب کن و مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیر. اگر هم پیشاپیش در کاری دارای مهارتی استادانه بوده‌ای، ببین حال چگونه می‌توانی همان مهارت‌ها را با دورکاری و ایجاد روابط اجتماعی در دنیای مجازی به سطحی متفاوت برسانی و به رغم هرچه محدودیت که با آن روبرویی، بتوانی مهارت‌های کاری خود را (مثلاً از طریق شبکه‌های اجتماعی) به مردم دور و نزدیک بشناسانی.

امروزه در اینترنت برای یادگیری هر چیزی منابع گوناگونی وجود دارد (و اگر زبان انگلیسی را می‌دانی، آنوقت این منابع برای تو بی‌شمارند). اگر محدودیت‌هایی در دنیای فیزیکی شتاب کار را کُند کرده، نمی‌توانی بهانه آورده و دست روی دست بگذاری. آستین‌ها را بالا بزن و در جهان مجازی به تکاپو در بیا. تا می‌توانی در زمینه‌های مورد علاقه‌ی ویژه‌ی خود یاد بگیر یا دائم بر تخصصی که پیشاپیش داشتی بیافزا، تا روزی مردم پیرامون و مخاطبین دور دستت تو را متخصص آن زمینه ببینند و سراغت بیایند.

وانگهی، سفر در مسیرهای دیگر لذت ماجراجویانه را نیز به زندگی‌ات می‌افزاید. چراکه داری در قلمروی سفر می‌کنی که آن را همیشه دوست می‌داشته‌ای، و اینک، چالش‌هایش را به جان می‌خری، چیزهای غیرمنتظره می‌آموزی، و در عین حال، هر پیشرفتی هم که در مسیرت حاصل می‌شود برای تو حکم پاداش دارد.

راهکارهایی برای یادگیری آنلاین و دورکاری

شاید دانش و مهارتی که در این مسیر کسب می‌کنی همین امروز و فردا ثمره ندهد، اما داری دانسته یا نادانسته فرصت‌هایی برای خود در آینده‌ای نه چندان دور خلق می‌کنی و  روزی می‌رسد که به خود خواهی بالید که در گذشته چنین بذری کاشته بودی.

***

در مطلب بالا وارد جزییات نشدم. عامدانه کلی گفتم تا این محتوا همه‌ی شما را زیر چتر خود بگیرد. اما اگر در حیطه‌ی خاص خودتان پرسش یا نظری دارید، در پایین این مطلب کامنت بگذارید تا در حد توانم راهنمایی‌تان کنم و از گفتگوی‌مان بهره ببریم.

نویسنده: صادق شیخ‌الاسلامی

مترجم کتاب، مدرس آنلاین زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *