همایند چیست

همایند یا Collocation چیه؟

به همراه معرفی یه دیکشنری آنلاین برای همایندیابی و تمرین اون

اگه می‌خواین در یادگیری زبان انگلیسی، خودتون رو از سطح متوسطه جدا کرده و فراتر برین، بویژه اگه زبان آکادمیک (مثلاً شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل) رو هدف قرار دادین، یکی از جنبه‌های مهم زبان‌آموزی رو که حتماً باید وارد کار کنین اینه: collocation

معنی مستقیم و خامش می‌شه هم‌مکانی، و معنی رسمیش در فارسی «همایند» یا لفظ هستش. همایند، به دو یا چند کلمه می‌گن که با هم جور در می‌آن، و مرسومه در جمله در کنار هم (یا نزدیک و در ارتباط با هم) بکار برن. مثلاً چای قندپهلو یه هماینده، ولی همایندی به نام قهوه‌ی قندپهلو نداریم و اگه بگیم یا بنویسیم، انوقت زبان رو به شکل طبیعی بکار نبردیم.

«از دانشجو یا زبان‌آموز سطح آکادمیک انتظار می‌ره که روی collocation کار کنه» تا سطح تسلطش به natural English نزدیک شه. آخه افت داره مثلاً آدم در مقاله‌ی آیلتس یا تافل خودش یا موقع صحبت کردن در بخش Speaking این آزمون‌ها به جای strong coffee بگه powerful coffee یا به جای powerful computer بگه strong computer.

برای تمرین، یادگیری، و استفاده از همایند (بویژه در گفته‌ها و نوشته‌هاتون) چه منبعی بهتر از «دیکشنری آنلاین همایندهای آکسفورد!» واژه‌ای رو که می‌خواین رفیق‌هاش رو پیدا کنین، در باکس جستجو تایپ کنید و فرمان جستجو بدین تا انواع واژگانی که باهاش همایند بوده و در انگلیسی طبیعی و اوریجینال در مجاورتش استفاده می‌شن به نمایش در بیان. وانگهی، نمونه‌جمله‌های سودمندی هم ارائه می‌ده.

همچنین، این منبع برای زبان‌آموختگانی (مثلاً مترجمین) که دانش مناسبی از ساختار جملات داشته و به هر دلیلی نیاز دارن متنی در حد اوریجینال و طبیعی به انگلیسی تهیه کنن سودمنده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.